بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
برگشت به فهرست مقالات

علائم رایج اشکال در سیستم تعلیق

سیستم تعلیق شما سخت کار می کند ، تا با صاف کردن ناهمواری های جاده و ایجاد کشش با نگه داشتن چرخ ها تا حد امکان، از راحتی رانندگی اطمینان حاصل کنید.

اما چگونه می توانید تشخیص دهید مشکلی در تعلیق شما وجود دارد یا خیر؟ در اینجا برخی از علائم رایج مشکلات تعلیق وجود دارد.

فرمان در هنگام رانندگی به یک طرف بکشید

اگر هنگام رانندگی متوجه شدید ماشین شما به یک طرف یا آن طرف می کشد ، مشکل از لاستیک ، کمک فنر یا ترمز است.

لاستیک ها باید دقیقاً تراز شوند (به عنوان مثال کامبر ، کاستور و پنجه پا) تا از یک سواری نرم اطمینان حاصل شود.

به آج لاستیک خود نگاهی بیندازید که آیا یکنواختی پوشیده است یا خیر و بررسی کنید که لاستیک به درستی باد شده است ، زیرا لاستیک بیش از حد یا کم باد می تواند بر پایداری شما در هنگام رانندگی تأثیر بگذارد.

اگر بعد از بررسی لاستیک ، مشکل همچنان ادامه داشت ، نگاهی به سیستم تعلیق خود بیندازید. آیا می توانید علائم سایش یا خرابی را در کمک فنرها ، اتصالات توپی یا بازوهای کنترل خود مشاهده کنید؟ اگر مطمئن نیستید که به دنبال چه چیزی هستید ، بهتر است با یک مکانیک واجد شرایط صحبت کنید زیرا مشکلات سیستم تعلیق می تواند پیامدهای جدی ایمنی داشته باشد.

دست اندازها

یکی از نقشهای اصلی سیستم تعلیق صاف کردن دست اندازهای موجود در جاده است. اگر شروع به احساس هر دست انداز در جاده می کنید ، این یک نشانه واضح است که مشکلی در کمک فنرها یا پایه های شما وجود دارد که باید بررسی شود.

یک بررسی آسان آزمون جستن است. نگران نباشید ، کل وزن خود را روی کاپوت جلوی اتومبیل انداخته و به سمت پایین فشار دهید، سپس آن را رها کرده و تعداد دفعات نوسان بالا و پایین شدن خودرو در برگشت را بشمارید. اگر این رفت و برگشت بیش از سه بار ادامه داشت، در این صورت مشکلی در کمک فنرها یا دمپرهای خودرو شما وجود دارد.

یک آزمایش جایگزین بستگی به کمک فنر یا پایه های خودرو دارد. اگر اتومبیل شما کمک فنر دارد ، به دنبال نشت مایعاتی باشید که به تضعیف هوا کمک می کند. و اگر ماشین شما دارای دمپر است ، هنگام عبور از دست اندازها به صدای کوبیدن گوش دهید.

نشست گوشه‌های بدنه خودرو

اگر به نظر می رسد گوشه ای از ماشین شما بسیار پایین تر از گوشه های دیگر است ، احتمال اینکه یک فنر فرسوده یا آسیب دیده داشته باشید وجود دارد. هنگام رانندگی از روی دست اندازها یا گودالی عمیق ، به صدای احتمالی آن گوشه دقت کنید، ممکن است متوجه صدای برخورد و یا سایش قطعات فلزی روی هم شوید.

برای بررسی این موضوع ابتدا اطمینان حاصل کنید که لاستیک شما به درستی و به اندازه استاندارد باد شده است. اگر هنوز به نظر می رسد یک گوشه آویزان است، تمام وزن خود را روی قسمت عقب خودرو فشار دهید و به واکنش سیستم تعلیق گوش دهید. صدای جیرجیر یا قیژ قیژ تأیید می کند که شما باید سیستم تعلیق خود را توسط یک مکانیک بررسی کنید.

شیرجه زدن رو به جلو، تابیدن بدنه از کنار و یا بلند شدن سر خودرو به سمت عقب

آیا خودرو شما:

  • هنگام ترمز نوک خودرو به جلو و به سمت زمین شیرجه می رود (سر ماشین رو به جلو خم شده و به سمت پایین می خوابد)؟
  • وقتی فرمان را به سمت گوشه می گیرید بدنه خودرو به کنار می‌چرخد ​​(بدنه ماشین از یک طرف به طرف دیگر تابیده می شود)؟
  • وقتی شتاب می گیرید به عقب اسکات می زند (قسمت جلوی ماشین به سمت عقب بلند شده می شود)؟

اگر حداقل به یکی از این سوال ها پاسخ مثبت داده باشید ، ممکن است در کمک فنر یا دمپرهای خودرو شما مشکلی وجود داشته باشد. با استفاده از آزمون جستن به راحتی می توانید این مورد را بررسی کنید (به بالا مراجعه کنید). اگر مشکلی در کمک فنرها یا دمپرها وجود دارد ، توصیه می شود در اسرع وقت اتومبیل خود را به مکانیکی ببرید ، زیرا رانندگی با کمک فنرهای فرسوده یا خراب خطرناک است.

 

سفت شدن فرمان

هنگامی که فرمان دادن برای شما بخصوص هنگام رانندگی با سرعت پایین دشوار می شود، ممکن است مشکلی در سیستم تعلیق یا سیستم فرمان شما باشد.

این مشکل می تواند ناشی از سطح پایین روغن هیدرولیک در فرمان برقی ، اشکال در پمپ فرمان برقی ، اشکال در سیبک فرمان، طبق ها و یا بوش بازوی کنترل فرسوده باشد.

با توجه به خطر رانندگی در مواقعی که فرمان شما به درستی کار نمی کند ، بهتر است چنین مواردی را در اسرع وقت توسط یک مکانیک بررسی کنید.

کمک فنرهای روغنی

کارشناسان توصیه می کنند در فواصل منظم از سیستم تعلیق شما یک چک چشمی انجام دهند. اگر مشاهده کردید که کمک فنرها یا دمپرهای خودرو شما چرب یا روغنی به نظر می رسند، احتمال نشت مایعات در آنها زیاد است.

این بدان معناست که احتمالا کمک فنرها، توپی‌های سر کمک و یا دمپرهای سیستم تعلیق خودرو شما دچار آسیب شده اند، بنابراین بهتر است آنها را توسط یک مکانیک بررسی کنید.

جهت مشاهده مشخصات، قیمت و خرید قطعات اصل سیستم تعلیق و جلوبندی شرکت تولیدی قطعات جلوبندی خودرو ایران - لاهیجان ، بر روی لینک داده شده کلیک نمائید.

نظرات
ما را از نظرات و پیشنهادات خود مطلع کنید بستن فرم نظرات