بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
برگشت به فهرست مقالات

زمان تعویض لنت و دیسک ترمز

ترمزها برای کند کردن سرعت اتومبیل بسیار حیاتی هستند - چه برای جلوگیری از برخورد ناگهانی ، و چه توقف آرام در چراغ های راهنمایی. آنها نه تنها برای شما ، بلکه برای سایر کاربران جاده در اطراف شما برای ایمنی بسیار مهم هستند. بنابراین ، اطمینان حاصل می شود که به خوبی نگهداری می شوند.

وقتی پای شما پدال ترمز را به پایین فشار می دهد ، به سمت سیلندر اصلی فشار می آورد. در اصل این یک پیستون است که توسط روغن ترمز احاطه شده است. مایع در پایین خطوط ترمز حرکت می کند در جایی که کولیس را مجبور می کند یک جفت لنت ترمز را به دیسک ترمز فشار دهد. این به نوبه خود سرعت چرخ را کند می کند. انرژی آزاد شده از توقف حرکت ماشین شما به گرمای اتلاف تبدیل می شود که باید پراکنده شود. از آنجا که دیسک از زمان خنک کننده نسبتاً سریعی برخوردار است ، این نوع ترمز عملکرد توقف بهتری نسبت به ترمزهای طبل ارائه می دهد و به طور گسترده ای در اتومبیل های فعلی مورد استفاده قرار می گیرد.

با در نظر گرفتن تعداد دفعاتی که در طول یک سفر متوسط ​​اتومبیل ترمز می کنید ، جای تعجب نیست که لنت ها و دیسک های ترمز باید به طور دوره ای تعویض شوند.

 

چگونه تشخیص دهیم ترمزهای شما نیاز به تعویض دارند یا خیر

 

بررسی ترمزها برای اطمینان از سالم بودن آنها به حواس بینایی ، شنوایی و لمس نیاز دارد. با هم ، این به شما ایده خوبی می دهد که چه زمانی برای یک تجربه رانندگی نرم و ایمن ترمز خود را تعویض کنید.

در صورت مشاهده علائم زیر ، ممکن است ترمزهای شما نیاز به تعویض داشته باشند:

 

·   سر و صدای غیرعادی از سمت چرخ‌ها:
مقداری از صدای جیر جیر ناشی از ترمز در شرایط عادی رانندگی انتظار می رود ، بسته به تمیز بودن ترمز ، مواد استفاده شده برای لنت ترمز و آب و هوا. با این حال ، صدای جیغ کشیدن بلند هشداری است که ممکن است لنت ترمز نیاز به تعویض داشته باشد. برخی از لنت های ترمز از یک لایه نیمه فلزی در داخل مواد لنت ترمز یا یک سنسور خارجی طراحی شده است که در هنگام لزوم تعویض لنت ترمز صدای جیغ کشیدن می‌دهد. این صدای جیغ کشیدن بعضاً حتی در صورت عدم استفاده از ترمز نیز قابل شنیدن است. اگر در این مرحله خیلی منتظر بمانید ، صدای جرقه زنی و کشیده شده محکم دو قلز روی هم با صدای جیغ کشیدن جایگزین می شود که به معنی تمام شدن لنت های ترمز است و به طور بالقوه می تواند با آسیب رساندن به دیسک ترمز هزینه های اضافی ایجاد کند.

 

·   چراغ هشدار دهنده:
برخی از اتومبیل ها دارای یک چراغ هشدار دهنده بر روی داشبورد هستند تا در زمان نیاز به ترمز ، به شما اطلاع دهند. عمر بیشتر سنسورها همانند لنت ترمز است ، بنابراین باید همراه با لنت ترمز تعویض شوند. قبل از اینکه به این روش اعتماد کنید، بهتر است کتابچه راهنمای مالک خود را بررسی کنید زیرا همه ماشین ها مجهز به سنسور لنت ترمز نیستند.


·  کشیده شدن اتومبیل به یک طرف:

اگر هنگام رانندگی احساس می کنید ماشین شما به یک طرف یا آن طرف می کشد ، می تواند نشانه فرسودگی لنت های ترمز یا چسبیدن پین های راهنمای کولیس یا پیستون باشد.

 

·   بررسی تصویری:
بهتر است به طور منظم ترمزهای خود را بررسی کنید ، مثلاً هر 10 هزار مایل (تقریباً 16000 کیلومتر). اگر ماشین شما سنسور نداشته باشد این مسئله بسیار مهم است. با نگاهی به محل اتصال محور چرخ اتومبیل می توانید لنت های ترمز را چک کنید. اگر کمتر از 3 میلی متر لنت ترمز قابل مشاهده است ، پس باید تعویض شوند.

 

·   ارتعاشات:
اگر هنگام ترمز احساس می کنید اتومبیل شما در حال لرزیدن است ، این علامت آن است که دیسک های ترمز شما ممکن است به طور غیر عادی فرسوده شده و یا در اثر ترمز شدید دچار آسیب حرارتی شده باشند.

 

چند بار نیاز به تعویض ترمز دارید؟

 

به طور کلی ، هیچ فاصله مشخصی برای تعویض ترمز وجود ندارد ، زیرا مدت زمان درگیر بودن اجزای سیستم ترمز بسیار به خودرو و همچنین سبک رانندگی بستگی دارد. ترمز می تواند تا 80.000 کیلومتر یا حتی بیشتر دوام داشته باشد ، اما در صورت استفاده سنگین می تواند به 25.000-30.000 کیلومتر برسد. دفترچه راهنمای شما اطلاعات بیشتری در مورد فواصل زمانی توصیه شده برای تعویض ترمز در ساخت و مدل اتومبیل شما خواهد داشت.

توجه به این نکته مهم است که اگر دیسک ها بصورت ناهموار فرسوده شده اند یا به در برخی از نواحی خوردگی و یا اعوجاج دارند ، توصیه می شود که همزمان لنت های ترمز و دیسک های ترمز خود را تعویض کنید.

 

چگونه می توان دوام ترمزها را بیشتر کرد؟

 

طول عمر ترمزهای شما به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله:

  • سبک رانندگی - معمولاً چقدر سخت ترمز می کنید؟ اگر معمولاً سخت ترمز می کنید ، ترمزهای شما زودتر از کسی که به آرامی ترمز می کند، نیاز به تعویض دارد. برای کاهش سرعت قبل از ایجاد چراغ راهنما یا محل اتصال می توان به افزایش طول ترمز نیز کمک کرد.
  • محیط زیست - هر دو ترافیک شهری و جاده های کوهستانی به ترمز بیشتری نسبت به جاده های مستقیم و طولانی مانند بزرگراه ها نیاز دارند.
  • کیفیت ترمز - کیفیت مواد ترمز توسط سازنده بسیار متفاوت است. برخی بیشتر از بقیه دوام می آورند. ضرب المثل درست است ، شما معمولاً آنچه را که برای آن پرداخت می کنید می گیرید.
 

جهت مشاهده مشخصات، قیمت و خرید لنت ترمز با کیفیت و اصلی از شرکت تولیدی قطعات جلوبندی خودرو ایران - لاهیجان ، بر روی لینک داده شده کلیک نمائید.

نظرات
ما را از نظرات و پیشنهادات خود مطلع کنید بستن فرم نظرات
09/09/1399 06:56 ب.ظ
ممنون از زحماتتون