بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
برگشت به فهرست مقالات

تعویض دیسک ترمز خودرو

قدم اول

ضمن رعایت اصولی ایمنی نظیر استفاده از دستکش برای محافظت از دست ها و سه پایه برای حفظ تعادل و پایداری خودرو اقدام به باز کردن چرخ ها کنید تا به سیستم ترمز برسید. توصیه می شود برای حفظ سلامتی خود پیش از انجام این کار به کارواش رفته و از متصدی بخواهید با فشار آب داخل چرخ ها را شست و شو دهد تا ذرات و گرد لنت ترمز که معمولا برای تنفس خطرناک هستند از محفظه چرخ ها زدوده شود.
با باز کردن چرخ به مجموعه سیستم ترمز دسترسی خواهید داشت. کالیپِر ترمز در همه خودروها معمولا با دو پیچ بزرک به ستون کمک فنر متصل شده است. با باز کردن این دو پیچ کالیپر ترمز از جای خود بیرون می آید. کالیپر را با استفاده از بست پلاستیکی یا سیم به ستون کمک فنر ببندید چرا که کالیپر سنگین است و آویزان بودن آن به شلنگ ترمز آسیب می زند.


قدم دوم
در مرحله بعد باید دیسک را از جای خود بیرون بیاورید. در تمامی خودروهای سواری دیسک ترمز در دو حالت قرار دارد. یا کاملا رها است که با فشار دیسک و بسته شدن پیچ های چرخ در جای خود محکم می شود یا اینکه با یک پیچ کوچک در جای خود قرار گرفته است که وظیفه این پیچ تنها جلوگیری از رها بودن دیسک است. در این صورت پیچ را باز کنید تا دیسک ترمز رها شود و بیرون بیاید.

قدم سوم
با بیرون آوردن دیسک ها آنچه شما از پس انجامش بر می آمدید انجام شده است. حال باید دیسک را به یک تراشکار ماهر بسپارید تا به کمک دستگاه تراش به اندازه مورد نیاز از روی دیسک بار بردارد تا تمام ساییدگی ها و ناهمواری ها از روی دیسک زدوده و تاب دیسک گرفته شود.


قدم چهارم
با داشتن دیسک ترمزی که همچون روز اول هموار و صیقلی است باید تمام مراحلی که برای باز کردن دیسک انجام داده اید را برعکس انجام دهید تا دیسک و کالیپر درجای خود بسته شود. حالا با روشن کردن موتور خودرو و چند بار اعمال فشار بر پدال ترمز لنت ها در محل مناسب خود قرار می گیرند. اگر لنت های ترمز نیز دچار ساییدگی نامتقارن شده باشند پس از چند کیلومتر رانندگی و اعمال ترمز، لنت ها نیز صاف و هموار شده و اصطکاک به حداکثر میزان ممکن می رسد. حالا سیستم ترمز خودرو شما همانند روز اول بدون لرزه و صدا به کار خود ادامه خواهد داد.

دیسک ترمز ۲۰۶ تیپ ۲ و ۳ تولیدی قطعات جلوبندی خودرو ایران لاهیجان

نکات مهم در تعمیر دیسک ترمز خودرو:

1- پیش از پایان لنت ترمز اقدام به تعویض آن ها کنید. بازسازی خرابی دیسک ترمز به دلیل تمام شدن لنت ها هزینه سنگین تری نسبت به قیمت لنت ترمز نو دارد.
2- توجه داشته باشید زمانی که ترمزهای خودرو داغ هستند، پاشش اندکی آب مانند رفتن به کارواش یا ورود به گودال آب می تواند باعث تاب برداشتن دیسک شود. به همین دلیل اطمینان حاصل کنید که صفحه فلزی پشت دیسک که به منظور جلوگیری از پاشش آب به دیسک در پشت دیسک روی ستون کمک فنر نصب شده است خراب نشده و بر خودرو شما وجود داشته باشد.
3- مشکلات مشابهی برای ترمز های کاسه ای نیز پیش می آیند که راه حل آن درست مانند رفع عیب ترمز های دیسکی است و پس از بیرون آوردن کاسه ترمز ها توسط تراشکار انجام می شود.
4- به هنگامی که کالیپر ترمز دیسکی باز است و یا کاسه ترمز از روی ترمز های کاسه ای خودرو برداشته شده است هرگز اقدام به ترمزگیری نکنید چرا که باعث می شود اهرم بندی در ترمزهای کاسه ای یا پیستون های پمپ ترمز از جای خود بیرون زده و روغن ترمز خالی شود. رفع این مساله زمان، دانش و مهارت بسیار بیشتری را طلب می کند که ممکن است به تنهایی از پس آن بر نیایید.
5- تراشکاری دیسک و کاسه ترمز تعداد دفعات مشخصی دارد و ضخامت دیسک یا کاسه ترمز از یک مقدار معینی نباید کمتر شود چرا که در این صورت با داغ شدن یا سرد شدن ناگهانی، دیسک یا کاسه ترمز دچار ترک خوردگی و شکستگی می شود.

تصویر دیسک ترمز ریو تولیدی قطعات جلوبندی خودرو ایران لاهیجان

جهت مشاهده مشخصات، قیمت و خرید دیسک ترمز اصل شرکت تولیدی قطعات جلوبندی خودرو ایران - لاهیجان ، بر روی لینک داده شده کلیک نمائید.

نظرات
ما را از نظرات و پیشنهادات خود مطلع کنید بستن فرم نظرات